Новини
02.10.2017
«Кіна не буде»: чому в Україні закрилися fs.to і ex.ua?
«Кіна не буде»: чому в Україні закрилися fs.to і ex.ua?

Вдень 15 листопада український інтернет сколихнула новина: кіберполіція вилучила понад 60 серверів порталу fs.to, повністю зупинивши його роботу. FS ─ одне з найбільших відеосховищ у країні. За даними SimilarWeb, це один із найпопулярніших сайтів в Україні ─ його місячна аудиторія становить 23 млн чоловік. Сайт закрили у зв'язку зі зверненням правовласників Американської асоціації кінокомпаній (Motion Picture Association of America) і ряду місцевих правовласників. Представники fs.to, крім невеликої заяви про появу фейкових звернень, ситуацію ніяк не коментують.

Вже наступного дня один із найбільших файлообмінників у країні EX.UA також повідомив про припинення своєї роботи. Портал з місячною аудиторією в 36 млн користувачів заявив, що весь останній рік піддається загрозам, шантажу і DOSS-атакам, в зв'язку з чим і було прийнято рішення зупинити діяльність в Україні. Користувачам, які зберігали на сайті свої дані, дали час до кінця листопада вивантажити всю інформацію на свої комп'ютери. У грудні сайт уже буде недоступний.

Закриття двох великих майданчиків із величезним обсягом відеоконтенту викликало масу суперечливих суджень у соціальних мережах. Українці розділилися на два табори: одні стверджують, що це зроблено спеціально для шантажу і вимагання з боку силовиків, інші ─ що «піратські» сайти і справді необхідно закривати. Несподівано спливла ще одна проблема: легальної якісної заміни для fs.to і ex.ua в Україні практично немає.

Все за процедурою

Одна з претензій до силовиків, які приходять з обшуками, ─ зловживання владою і фізичною силою. Втім, як стверджує керуючий партнер юридичної компанії «Юскутум» Артем Афян, у випадку з вилученням серверів fs.to подібного практично не спостерігалося. «Була постанова суду, були вказані адреси, куди йти за серверами, ніякого надмірного застосування сили. Єдине ─ вилучили особисту техніку співробітників», ─ зазначив Афян.

З ним згодна і Тетяна Харєбава, радник АО «Спенсер і Кауфманн», за словами якої, проблема більше в загальній недовірі населення до правоохоронних органів. «З формальної точки зору всі процедурні нюанси могли бути дотримані. Але зважаючи на те, що останнім часом обшуки IT-компаній проводяться постійно, а жодну з «гучних» справ так і не довели до суду, виникають питання про обґрунтованість роботи силовиків, ─ розповідає Харєбава. ─ В даній ситуації простежується затягування досудового розслідування, або зловживання службовими повноваженнями».

Керуючий партнер «Suprema Lex» Віктор Мороз взагалі стверджує, що відповідно до презумпції невинності та зважаючи на відсутність остаточного рішення суду, закриття відеосховища було незаконним.

Важливішим є інше питання: чи були майданчики fs.to і ex.ua «піратськими»? У зверненні до користувачів ресурсу представники ex.ua зазначили, що «дотримувалися авторських прав» і підтверджували це «швидким реагуванням на будь-які порушення на майданчику». «Виходячи з точки зору, що вони були саме файлообмінником, який оперативно видаляв нелегальний контент, їх діяльність можна назвати законною», ─ зазначив Афян.

Інакше думають в американських асоціаціях кінокомпаній MPAA та звукозапису RIAA, які не раз вносили майданчик у список найбільших «піратів». Те ж стосується і місцевої групи «Чисте небо» (її заснували українські творці контенту), які вимагали закриття майданчиків, що нелегально поширювали їх контент.

«Для файлообмінника, де постійно з'являвся нелегальний контент, подібна поведінка неприпустима. На їхню думку, вони не зобов'язані моніторити контент, а тільки реагувати на обґрунтовані скарги правовласників і рішення судів. Але ж проблема в тому, що після видалення одного піратського файлу на його місці з'являється десяток таких же», ─ додає Харєбава. «Насправді на файлообміннику користувачі обмінювалися файлами, що містять піратський контент (він поширювався без згоди правовласника). У цьому ключі діяльність ресурсу була незаконною», ─ зазначає Мороз.

Схожа ситуація раніше була з соціальною мережею «ВКонтакте». Правовласники раз по раз подавали на мережу в суд, з вимогою видалити піратський контент (в основному ─ музику). Представники соцмережі відповідали прямо: контент завантажили користувачі, а не ми. Щоправда, в результаті сторони домовилися між собою про створення інструменту для оперативного видалення забороненого до вільного розповсюдження контенту, а також уклали ряд партнерських угод. Як повідомив один зі співрозмовників Forbes, в ex.ua дійсно видаляли контент за запитом правовласників, але робили це не «занадто охоче».

На те, що сайт дійсно був «піратським», натякають і останні слова в зверненні ex.ua: «Не надавши глядачам можливість легально отримувати контент, вони не можуть забороняти».

А що ж натомість?

Закриття двох найбільших у країні майданчиків з відео і аудіо-контентом, здавалося, буде на руку легальним інтернет-сервісам. Інша справа, що повністю задовольнити потреби сучасного глядача жоден із них не може. Більшість сервісів пропонує глядачам обмежену фільмотеку, серед яких новинки кіно становлять лише малий відсоток.

Ще гіршою є ситуація з серіалами. Наприклад, перший сезон «Молодого тата» став хітом у всьому світі, але жоден майданчик не дає можливості подивитися його легально. Та ж ситуація зі «Світом дикого заходу», який може стати наступною «Грою престолів»: подивитися легально серіал в Україні ніде.

Гучний Netflix за рік так і не збільшив частку кінопрокату українською чи російською мовами, як і iTunes. Як результат, аудиторія перетече з ex.ua і fs.to на торренти чи сайти з таким же нелегальним контентом.

Але, як запевняє директор з маркетингу Megogo Іван Шестаков, легальні майданчики візьмуться виправляти цю ситуацію. «Безглуздо було купувати їх, коли вони були у вільному доступі у найбільших «піратів». Зараз ми вже ведемо переговори про купівлю прав», ─ додав Шестаков.

Отримати комерційну пропозицію

Зручний час дзвінка
-

Консультація фахівця

Консультація фахівця

Зворотній зв'язок

Регистрация

Авторизация